Image Map

Ratsastuskoulumestaruus 2016

Ratsastuskoulumestaruudet on jo perinteeksi muodostunut virtuaalisten ratsastuskoulujen välinen suuren mittakaavan tapahtuma, jo vuodesta 2010. Mestaruuksia on järjestäneet legendaarisen RK Golden Horsen lisäksi myös Virtuaalitalli Seppele sekä viimeisinä vuosina Ratsastuskoulu Susikallio. RKMien perimmäinen tarkoitus on tuoda ratsastuskouluharrastajia lähemmäs toisiaan ja muodostaa yhteisöllisyyttä tallien välille. Tänä vuonna kilpailemaan pääsevät myös pienemmät harrastustallit. Kilpailut siivittävät tänäkin vuonna toivonmukaan runsaasti tarinoita, raikkaita ideoita ja hauskan yhdessätekemisen tunnelmaa. Toivotamme ratsukot lämpimästi tervetulleeksi, polkaistaan RKM2016 käyntiin!

Osakilpailut

1. Osakilpailu 2.12.2016 Harjoituskisat Vaahterapolussa
2. Osakilpailu 11.12.2016 Yläkokossa
3. Osakilpailu 22.12.2016 1-2-3, Ratsasta! - Kohti mestaruuskisoja 2016 Seppeleessä
4. Osakilpailu 31.12.2016 Ratsastuskoulujen Pikkumestaruus 2016 Metsälammella
1.1.2017 Finaali RKM2016 & RKM palkintojenjako Susikalliolla

Säännöt - päiv. 3.1.2017

  • Ratsastuskoulumestaruudet kilpaillaan neljässä (4) eri talleilla järjestettävissä osakilpailuissa sekä mestaruuden ratkaisevassa finaalissa.
  • Osakilpailuluokkia on kuusi (6) ja ne ovat samat jokaisessa kilpailussa (Järjestäjätallit saavat halutessaan keksiä luokille omat nimet ja esteluokkien ratapiirrokset sekä järjestää oheisohjelmaa.) ja niihin osallistutaan ilmoittamalla kerralla koko ratsastuskoulun osallistujat (lista osallistujista). Jälki-ilmoittautuminen ainoastaan suoraan osakilpailujärjestäjille!
  • Osakilpailuluokkien tulokset arvotaan puolueettomalla arvontakoneella.
  • Ratsukot voivat kerätä lisäpisteitä RKM-valmennuksista.*
  • 4. osakilpailun jälkeen kustakin luokasta valitaan yhtä monta osallistujaa finaaliluokkiin skaalaamalla siihen mennessä eniten pisteitä saaneet luokkien kokonaisosallistujamäärät huomioiden ( luokkien parhaat 20 %, johon lasketaan myös valmennuspisteet*. ) Finaaliluokkien osallistujamäärä riippuu siis vähiten osallistujia saaneen luokan finaaliluokkaan siirtyvistä. Sääntömuutos: pisteiden mukaan skaalattu 20 % parhaat, sillä pistejako ei mahdollistanut yhtä monen osallistujan valintaa.
  • Ranking nollataan finaalissa. Sääntömuutos: tasaisen pistetilanteen vuoksi rankingia ei nollata finaaliin.
  • Finaaliluokissa on mahdollista parantaa pistetilannettaan tuotostehtävistä saaduilla bonuspisteillä.
  • Kilpailujen vastuuhenkilönä toimii Viona (susikallio@lumossa.net).

Rajoitukset

Kilpailut ovat avoinna ratsastuskouluille (ja niihin verrattavissa oleville talleille, jotka ovat kuluneen vuoden aikana järjestäneet ratsastuksenopetusta **) ja niiden kävijöille; hevosenhoitajille ja oppilaille.

  • Luokkiin otetaan rajattomasti osallistujia.
  • Yhdeltä tallilta saa osallistua rajaton määrä ratsukoita per luokka.
  • Ratsastaja voi osallistua kilpailuihin vain yhdellä ratsulla.
  • Ratsukko voi osallistua vain kerran yhteen luokkaan ja vain yhteen lajiluokkaan. Ratsukko saa kilpailla sekä esteillä että koulussa.
  • Ratsastaja voi edustaa talliaan vain kerran - sub-hahmoilla kilpailu kielletty; eri talleilla käyvät sub-hahmot sen sijaan voivat edustaa omia tallejaan.
  • Yksityishevosen omistajat voivat osallistua RKMiin tallin opetushevosella.
  • RKMissa kilpailevan ratsun tulee olla tuntikäytössä oleva, tallin opetushevossivuille listattu opetuskelpoinen ratsu (täyttänyt 5 v.). Omistussuhteilla ei ole merkitystä.
  • Tallit saavat itse määrittää halutessaan erillisiä kriitereitä valitessaan edustajiaan, esimerkiksi ratsastajan vuoden aikana suorittamasta tuntimäärästä.
  • Tallien työntekijät ja opettajat eivät voi osallistua kuin erilliseen opeluokkaan, mutta opeluokista ei voi voittaa mestaruutta.
  • Finaalin opettaja CUPissa saa kilpailla myös tallien henkilökunnan jäsenet, mutta vain yksi hahmo tallia kohden. OPE-Cupissa saa ottaa osaa kumpaan tahansa tai vaikka molempiin lajeihin.
Osallistumisoikeus tarkistetaan ilmoittautumisen yhteydessä.
** Ratsastuksenopetus = järjestetty ratsastustunti, jonka kutsusta löytyy jonkinlainen tuntipohja, tuntilista sekä mahdolliset oppilaiden ja opettajan kuittaukset TAI vähintään esittely ratsastuksenopetuksesta tallin sivuilla.

Ranking

Osakilpailujen pisteenlasku tapahtuu Excelpohjaisessa rankingissa.

  • Vähintään luokan 4. ensimmäistä sijoittuu ; luokassa Helppo A sijoittuu 6 suuremman osallistujamäärän vuoksi (20 % sijoittuu).
  • Sijoituksesta saa yhden pisteen.
  • Voitosta saa kaksi pistettä.
Finaaliluokkien tulokset määräytyvät portaittain:
  • 1. porras: finaaliluokkien tuotostehtävistä saadut bonuspisteet (huom. vain yksi tuotostehtävä per luokka); 1 piste per bonustuotos

    2. porras: puolueeton finaaliluokan arvontatulos
    - 1 piste per sijoitus
    - 2 pistettä per voitto

    Ratkaiseva 3. porras: yhteenlasketut bonuspisteet ja arvontapisteet

  • * RKM-valmennuksista saa yhden pisteen per tuotostehtävällä maksettu kilpailuluokkaa vastaava valmennus, kuitenkin korkeintaan viisi (5) valmennuspistettä. Valmennuspisteet ovat lajikohtaisia, ja niiden on vastattava ratsukon kilpailuluokkaa. Valmennuspisteiden kokonaismäärä koko kilpailussa voi olla korkeintaan 5. Valmennuspisteet lasketaan rankingiin valmennuspäivämäärän mukaan, mikäli niiden määrä ylittää sallitun viiden pisteen rajan. Valmennusten järjestäjällä on vastuu pisteiden ilmoittamisesta rankingiin määräaikaan mennessä. Valmennusjärjestäjä päättää, kenelle valmennus on avoinna. Valmennuspisteet ovat henkilökohtaisia, eli ne eivät vaikuta tallirankingiin eikä valmennuksesta siten tarvitse olla jokaista maksua. RKM-valmennusten pisteet on oltava rankingissa 4. osakilpailupäivään mennessä (31.12. klo 18)!
  • Tallirankingiin lasketaan 1 piste per luokkavoitto.
RKM2016 voittaja = koko kilpailun eniten pisteitä kerännyt ratsukko
RKM2016 voittajatalli = koko kilpailun eniten voittoja kerännyt talli
RKM2016 pikkumestari = 4. osakilpailujen jälkeen eniten pisteitä kerännyt ratsukko

Lisäksi voidaan palkita muista, kuin RKM voittajaluokasta tulleista luokista äänestämällä tai tuomarin toimesta:
- Ahkerin kouluratsukko
- Ahkerin esteratsukko
- Vuoden ratsastuskouluponi
- Tiimitsemppari
- Kisatunnelmanluoja
jne.

Luokat & osallistujalistat

Kouluratsastus

Luokka 1. Helppo C: 2 2000

Wilma - Lavender, Ratapihan Ratsutalli
Milja Kajankoski - Feuerhof Ramino, Yläkokon Ratsastuskoulu
Angelika Murto - Ranja TZ, Yläkokon Ratsastuskoulu
Pujo Tuulenheimo - Breezy Darlene, Hallava
Elias Liekoinen - Pandora Dame, Hiisivuori
Eveliina Frästi - A.D. Apple Atom, Varpulan ratsastuskeskus
Alviina Herrala - Lemon Drop, Virtuaalitalli Seppele
Clara Hallapuro - Ilo-Huiska, Virtuaalitalli Seppele
Inkeri Johansen - Pickpocket's Trinity, Virtuaalitalli Seppele
Pyry Kallio - Raymond, Virtuaalitalli Seppele
Sandra Siipikoski - Aristoteles IV, Virtuaalitalli Seppele
Sarianna Pessi - Cosini, Virtuaalitalli Seppele
Tuulia Laine - Hestia Mor, Virtuaalitalli Seppele
Wenla Grenholm - Björks Brigitta, Virtuaalitalli Seppele
Nora Lehkonen - Heulwen, Vaahterapolku
Silja Kurki - Sithiriel Fair, Metsälammen Ratsutalli
Neela Salminen - Bepop, Ratsastuskoulu Susikallio
Venla Koivula- Taste of Carambola , Ratsastuskoulu Susikallio
Inka Hämäläinen - Pimun Naseva, Ratsastuskoulu Susikallio
Emilia Haavisto - Verrattoman Saaga, Ratsastuskoulu Susikallio

Luokka 2. Helppo B: 3 2009

Nelli - Latina, Ratapihan Ratsutalli
Luna - Acapella, Yläkokon Ratsastuskoulu
Ida Nilsson - Bríomhar, Hiisivuori
Salli Keidas - Flying Fonzie, Hallava
Daw Lehtola - Kyyhkysatu, Hallava
Tinka Kokko - Celeus elegans FEI, Hallava
Rena Helmot - Emma's Melina , Hallava
Mirka Westerberg - Buddercup, Hallava
Iiris Koskela - Call Me Donkeyboy, Varpulan ratsastuskeskus
Elisa Larimo - Wilhelmine Rewa, Varpulan ratsastuskeskus
Emily Daukes - Kurbus, Virtuaalitalli Seppele
Robert Harrington - Mythril Dagger, Virtuaalitalli Seppele
Jonna Lehtola - Kinderi Suprise, Vaahterapolku
Sara Wermundsen - Goljat, Vaahterapolku
Veera Ruusula - Naphthous, Vaahterapolku
Lydia - Grosetto, Metsälammen Ratsutalli
Vilja - Rhoshill Huckleberry, Metsälammen Ratsutalli
Laura - M.L. Ärräpää Jätkä, Metsälammen Ratsutalli
Milja Hulkko - Susikallion Pauhaus, Ratsastuskoulu Susikallio

Luokka 3. Helppo A: 5 2015

Elias - Grandchamp's Chilipepper, Ratapihan Ratsutalli
Elaine - Split Second, Ratapihan Ratsutalli
Christian Holmberg - Maplehill's Mitzi, Hevosopisto Tulipuro
Catherine Rollins - Enigma, Hevosopisto Tulipuro
Theadora Dilys - Crescent Geheim, Hevosopisto Tulipuro
Alecia Bond - Havillaine, Hevosopisto Tulipuro
Salome Takaniitty - Scotspine Ealdwine, Yläkokon Ratsastuskoulu
Lydia Tuuliluoto - Mighty Blue, Yläkokon Ratsastuskoulu
Katriina Vaara - Tuulen Tirlittan, Hallava
Eevi-Sofia Hopea - Nikita Nor, Hallava
Inka Deln - Milk's Favorite Cookie, Hallava
Alana Gwyln - Loki, Hallava
Valma Talvinen - Kaunolan Darcy, Hallava
Theodore Gallagher - Kunstje van de Vries, Hiisivuori
Jeremy Kajanne - Wünscht Alptraum, Hiisivuori
Marcus Lehto - Valentino, Hiisivuori
Onni Aho - Hopearinteen Supryana, Varpulan ratsastuskeskus
Adalind Larsson - Funky Frank, Virtuaalitalli Seppele
Anni Salo - Lashay, Virtuaalitalli Seppele
Anthon - C Brown, Virtuaalitalli Seppele
Cella Talve - Whirlwinded Dot, Virtuaalitalli Seppele
Fiia Vierre - Étonnant, Virtuaalitalli Seppele
Pipsa Hänninen - Rotterdam, Virtuaalitalli Seppele
Inna Paakkanen - Katherine Ann, Vaahterapolku
Julia Luoti - Sammy Wii!, Vaahterapolku
Rosanna Turunen - Hugging Rewa, Vaahterapolku
Kasper - Mörkövaaran Majuri, Metsälammen Ratsutalli
Mikael Nieminen - Vinlannin Äärihurmaava, Metsälammen Ratsutalli
Talvikki Havia- Lady Sahrame xx, Ratsastuskoulu Susikallio
Anni Kiviniemi - Chimeira, Ratsastuskoulu Susikallio
Iiris Saarela - Voodoo SIN, Ratsastuskoulu Susikallio


Esteratsastus

Luokka 4. 70 cm
7 estettä, sis. väh. yhden ristikon (Finaaliluokka 75 cm, ei ristikkoja)

Wilma - Lavender, Ratapihan Ratsutalli
Nelli - Latina, Ratapihan Ratsutalli
Lydia Tuuliluoto - Mighty Blue, Yläkokon Ratsastuskoulu
Ida Nilsson - Bríomhar, Hiisivuori
Alviina Herrala - Lemon Drop, Virtuaalitalli Seppele
Clara Hallapuro - Ilo-Huiska, Virtuaalitalli Seppele
Inkeri Johansen - Pickpocket's Trinity, Virtuaalitalli Seppele
Sandra Siipikoski - Aristoteles IV, Virtuaalitalli Seppele
Tuulia Laine - Hestia Mor, Virtuaalitalli Seppele
Wenla Grenholm - Björks Brigitta, Virtuaalitalli Seppele
Jonna Lehtola - Kinderi Suprise, Vaahterapolku
Nora Lehkonen - Heulwen, Vaahterapolku
Sara Wermundsen - Goljat, Vaahterapolku
Vilja - Rhoshill Huckleberry, Metsälammen Ratsutalli
Laura - M.L. Ärräpää Jätkä, Metsälammen Ratsutalli
Mikael Nieminen - Vinlannin Äärihurmaava, Metsälammen Ratsutalli
Neela Salminen - Bepop, Ratsastuskoulu Susikallio
Venla Koivula- Taste of Carambola , Ratsastuskoulu Susikallio
Inka Hämäläinen - Pimun Naseva, Ratsastuskoulu Susikallio
Emilia Haavisto - Verrattoman Saaga, Ratsastuskoulu Susikallio

Luokka 5. 80 cm
10 estettä (Finaaliluokka 85 cm)

Elias - Grandchamp's Chilipepper, Ratapihan Ratsutalli
Elaine - Split Second, Ratapihan Ratsutalli
Milja Kajankoski - Feuerhof Ramino, Yläkokon Ratsastuskoulu
Angelika Murto - Ranja TZ, Yläkokon Ratsastuskoulu
Salome Takaniitty - Scotspine Ealdwine, Yläkokon Ratsastuskoulu
Eevi-Sofia Hopea - Nikita Nor, Hallava
Daw Lehtola - Kyyhkysatu, Hallava
Tinka Kokko - Celeus elegans FEI, Hallava
Rena Helmot - Emma's Melina , Hallava
Mirka Westerberg - Buddercup, Hallava
Elisa Larimo - Wilhelmine Rewa, Varpulan ratsastuskeskus
Adalind Larsson - Funky Frank, Virtuaalitalli Seppele
Anni Salo - Lashay, Virtuaalitalli Seppele
Anthon - C Brown, Virtuaalitalli Seppele
Cella Talve - Whirlwinded Dot, Virtuaalitalli Seppele
Emily Daukes - Kurbus, Virtuaalitalli Seppele
Fiia Vierre - Étonnant, Virtuaalitalli Seppele
Kristian Svansen - Lazur SOV, Virtuaalitalli Seppele
Robert Harrington - Mythril Dagger, Virtuaalitalli Seppele
Veera Ruusula - Naphthous, Vaahterapolku
Rosanna Turunen - Hugging Rewa, Vaahterapolku
Lydia - Grosetto, Metsälammen Ratsutalli
Silja Kurki - Sithiriel Fair, Metsälammen Ratsutalli
Milja Hulkko - Susikallion Pauhaus, Ratsastuskoulu Susikallio

Luokka 6. 95 cm
12 estettä, sis. erikoisesteitä (Finaaliluokka 100 cm)

Christian Holmberg - Maplehill's Mitzi, Hevosopisto Tulipuro
Catherine Rollins - Enigma, Hevosopisto Tulipuro
Theadora Dilys - Crescent Geheim, Hevosopisto Tulipuro
Alecia Bond - Havillaine, Hevosopisto Tulipuro
Katriina Vaara - Tuulen Tirlittan, Hallava
Salli Keidas - Flying Fonzie, Hallava
Inka Deln - Milk's Favorite Cookie, Hallava
Alana Gwyln - Loki, Hallava
Valma Talvinen - Kaunolan Darcy, Hallava
Theodore Gallagher - Kunstje van de Vries, Hiisivuori
Jeremy Kajanne - Wünscht Alptraum, Hiisivuori
Marcus Lehto - Valentino, Hiisivuori
Onni Aho - Hopearinteen Supryana, Varpulan ratsastuskeskus
Pipsa Hänninen - Rotterdam, Virtuaalitalli Seppele
Salma Stjärndahl - Loeke, Virtuaalitalli Seppele
Inna Paakkanen - Katherine Ann, Vaahterapolku
Julia Luoti - Sammy Wii!, Vaahterapolku
Rasmus Alsila - Cottonweed's Culprit, Vaahterapolku
Kasper - Mörkövaaran Majuri, Metsälammen Ratsutalli
Talvikki Havia- Lady Sahrame xx, Ratsastuskoulu Susikallio
Anni Kiviniemi - Chimeira, Ratsastuskoulu Susikallio
Iiris Saarela - Voodoo SIN, Ratsastuskoulu Susikallio

Finaalin erikoisluokat *

Luokka 7. Opettaja CUP Vaativa B
Luokka 8. Opettaja CUP 130 cm
* Osallistuminen erikseen Finaali-kutsussa.

Osallistuvat tallit
Ratapihan Ratsutalli, Kalkkivuori
Hevosopisto Tulipuro, Lancashiren kreivikunta, Iso-Britannia
Yläkokon Ratsastuskoulu, Keski-Suomi
Hallava, Pronssijoki
Hiisivuori, Hiisijärvi
Vaahterapolku, Vientare
Metsälammen Ratsutalli, Viitaniemi
Varpulan Ratsastuskeskus, Keski-Suomi
Virtuaalitalli Seppele, Liekkijärvi
Ratsastuskoulu Susikallio, Susijoki





Tulokset

1. Talvikki Havia - Lady Sahrame xx, Ratsastuskoulu Susikallio
2. Inka Hämäläinen - Pimun Naseva, Ratsastuskoulu Susikallio
3. Anni Salo - Lashay, Virtuaalitalli Seppele


Palkintobannereita saa käyttää vapaasti hevosten sivuilla ym. Ei suoralinkitystä!

Estemestarit 2016:

Parhaiten luokissaan menestyneet esteratsastuksen kokonaispisteiden mukaan.

Alviina Herrala - Lemon Drop
Emilia Haavisto - Verrattoman Saaga
Anni Salo - Lashay
Onni Aho - Hopearinteen Supryana

Koulumestarit 2016:

Parhaiten luokissaan menestyneet kouluratsastuksen kokonaispisteiden mukaan.

Inka Hämäläinen - Pimun Naseva
Wenla Grenholm - Björks Brigitta
Emily Daukes - Kurbus
Milja Hulkko - Susikallion Pauhaus
Talvikki Havia - Lady Sahrame xx
Iiris Saarela - Voodoo SIN

Ratsastuskoulumestaruuksien tallien top 3:

1. Virtuaalitalli Seppele
2. Ratsastuskoulu Susikallio
3. Hallava

Vuoden estetalli Ratsastuskoulu Susikallio
Vuoden koulutalli Virtuaalitalli Seppele

Erityismaininnat valmentautumismahdollisuuksista:

Ratsastuskoulu Susikallio, Virtuaalitalli Seppele, Hallava


Kysyttävää? Vastaamme mielellämme kaikenlasiin mieltä askarruttaviin kysymyksiin RKMiin ja sen tapahtumiin liittyen susikallio@lumossa.net!

#RKM2016

Ilmoittautuminen

Tallinomistajien toivotaan keräävän ratsukkonsa ja ilmoittavan tallinsa mukaan susikallio@lumossa.net "RKM2016 Osallistuminen" 30.11. mennessä, muista poistaa tähdet:

<*a* href="tallin osoite">Tallin nimi, tallin sijainti kunta/maakunta (kuvitteellinen tai oikea) [rivinvaihto]
Laji, luokka [rivinvaihto]
Ratsastaja Sukunimi (jos on) - <*a href="hevosen oma osoite">Ratsun virallinen nimi<*/A>, talli <*br*>

Kerää saman luokkaotsikon alle omalle rivilleen kaikki tallisi ratsukot, jotka luokkaan osallistuvat.

Jälki-ilmoittautuminen on mahdollista ainoastaan erikseen kunkin osakilpailun järjestäjille!

Ethän merkitse VRL- tai VH-tunnuksia tai seuraa.

OK-järjestäjille

  • Tee osakilpailulle siisti kutsusivu, josta käy ilmi tärkeimmät säännöt ja ohjeet jälki-ilmoittautujille ja osallistujamuutoksille
  • VIP yksi arkipäivä ennen kilpailupäivää.
  • Ilmoita vähintään 2 viikkoa ennen VIPiä OK-kutsu susikallio@lumossa.net
  • Kopioi osallistujat.
  • Arvo tulokset arvontakoneella viimeistään kilpailupäivän jälkeisenä arkipäivänä.
  • Ilmoitathan tuloksista RKM2016.

© Viona, M.A., Salla Kuikka.
© Susikallio 2008-2016. Kopionti ehdottomasti kielletty! VIRTUAALITALLI / VIRTUAALIHEVONEN